Cena najstarszej kryptowaluty waha się każdego dnia i oto powody, dla których jej wartość może się tak bardzo zmieniać.
Bitcoin był pierwszą kryptowalutą, czyli całkowicie cyfrową walutą, która powstała. Było to w 2009 roku i od tego czasu liczba udziałowców tej wirtualnej waluty stale rośnie. Jednak podobnie jak inne waluty, wartość Bitcoina również czasem spada. Dlaczego tak się dzieje?
W przeciwieństwie do innych walut, takich jak euro czy dolar, ta kryptowaluta nie ma za sobą banku. Bitcoin działa bez żadnego organu, który mógłby go regulować lub wpływać na jego wartość. Innymi słowy, jego cena jest obliczana na otwartym rynku: to kupujący i sprzedający ustalają cenę, po której jest on wymieniany. Jakie są dalsze rokowania Bitcoina? Analizę znajdziesz tutaj: https://twojpodatek.pl/co-dalej-z-bitcoinem
Czynniki, które powodują wahania kursu
- Wycena: podobnie jak na tradycyjnych rynkach, jeśli pojawi się większy popyt na Bitcoina, jego cena gwałtownie wzrasta. I odwrotnie, jeśli żaden nabywca nie będzie chciał kupić kryptowaluty, jej wartość będzie stała w miejscu lub nawet spadnie.
- Bieżące wydarzenia: czasami wahania Bitcoina mogą wydawać się fortunne, a czasami takie są. W innych przypadkach jednak, wzrost lub spadek wartości kryptowaluty może być spowodowany niepowiązanymi wydarzeniami, takimi jak katastrofa, wypadek lub dobra wiadomość medialna. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych rynków i giełd.
- Zaufanie: fakt, że waluta lub papier wartościowy ma oparcie w innym aktywie, może uczynić je bardziej wiarygodnymi. Jednak w przypadku Bitcoina, za tą kryptowalutą nie stoi żaden bank, więc zaufanie jej użytkowników i nabywców może być różne, a co za tym idzie, również jego wartość.
- Zastosowanie: osoby posiadające Bitcoin nie używają go tylko do kupowania i sprzedawania innym użytkownikom. Tę kryptowalutę można teraz wykorzystać także do zakupu innych produktów, takich jak podróże czy meble.
- Sieci społecznościowe: Bitcoin jest wirtualną walutą; dlatego wydarzenia, które mają miejsce w tych środowiskach, mogą również powodować zmiany jego wartości. Tak jest w przypadku sieci społecznościowych, gdzie prezesi dużych firm technologicznych są w stanie zmienić cenę kryptowaluty za pomocą jednej wiadomości. Na przykład Elon Musk zmienił swoje bio na Twitterze, a Bitcoin wzrósł o 20%.
- Regulacje ekonomiczne: Wraz z popularyzacją Bitcoina i innych kryptowalut, rządy szybko uruchomiły prawa i regulacje, aby kontrolować te waluty.