
Obliczono, że na świecie istnieje sto osiemdziesiąt walut, z czego pięćdziesiąt jest ściśle powiązanych ze sobą. W niewielkim stopniu nas to ogranicza, bo mamy do wyboru blisko sto różnych walut. Czy jest sens ograniczać się wyłącznie do złotówki? Walutomat.pl to miejsce w którym wymienisz waluty w najkorzystniejszych cenach, testowaliśmy i polecamy.
Rodzima waluta
Złotówka to bardzo dobra waluta, szczególnie jeśli to właśnie w niej zarabiamy. Proste, decydując się na przewalutowanie podwójnie zapłacimy: raz przy zakupie waluty obcej i drugi raz przy jej odsprzedaży. Ponosimy także ryzyko walutowe, związane ze zmianą kursy, bo na świecie polskie pieniądze uznawane są za egzotyczne i ich wartość zależy od koniunktury gospodarczej w naszym kraju. To z kolei cecha, która sprawia, że trzymanie wszystkich oszczędności w złotówkach jest nieco bezsensowne. Zupełnie bez potrzeby skazujemy się na inflację i spadek wartości pieniądza, którego dodruk zależy tylko od jednej decyzji radzących. Podstawą do lokowania naszych gotówkowych oszczędności powinna być dywersyfikacja, czyli trzymanie ich przynajmniej w kilku walutach.
Dolar, status społeczny
Część z nas jeszcze pamięta czasy, gdy dolar był symbolem wysokiego statusu społecznego, a kupić za niego można było artykuły niedostępne dla zwykłych śmiertelników. Teoretycznie posługiwanie się dolarem było nielegalne, w praktyce zakupy spokojnie robiono w PEWEX-ach, bo państwu zależało na tym, by mieć w swoich zasobach, jak najwięcej dolara. Do dziś to jedna z najważniejszych walut świata używana w większości rozliczeń gospodarczych. Przede wszystkim to właśnie w tej walucie podawane są ceny najważniejszych surowców, a to z nimi też najbardziej skorelowana jest jego wartość. Oznacza to, że jeśli ropa i złoto tanieją, to dolar drożeje i na odwrót. Dodatkowo to jedna z najważniejszych walut rezerwowych światowych banków. Proste, także ty musisz mieć dolary w swoim portfelu.
Frank szwajcarski, bezpieczna przystań
To przede wszystkim waluta bardzo rozsądnego kraju, którym rządzą mądrzy ludzie i w którym panuje spokój. Ten spokój zapewnia stabilność walutową, a to z kolei sprawia, że frank szwajcarski nie traci na wartości. Pomyślmy, jeśli tak wiele mówi się o kolosalnej przegranej tych, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w tej walucie, to jak wiele zarobili ci, którzy postanowili ulokować w niej swoje oszczędności? Dołącz do grona tych mądrzejszych.
Euro, nasza waluta
To najnowsza waluta z grupy aktywów „bezpiecznych przystani walutowych”, a jednocześnie ta, która powinna nam być wyjątkowo bliska. W końcu euro jest walutą używaną w dziewiętnastu krajach członkowskich, a dla Polski wejście do strefy walutowej powinno być tylko kwestą czasu. Co ważniejsze, jest to waluta naszych najbliższych sąsiadów, za którą nabędziemy towary nie tylko bezpośrednio, ale też w większości sklepów internetowych. Biorąc pod uwagę liczby, euro posługuje się taka grupa ludzi, że to druga z najczęściej używanych walut na świecie.
Korona norweska, dolar kanadyjski, dolar australijski
Nie są to może najbardziej popularne waluty, ale łączącą je cechą jest ogromna stabilność i szybka reakcja na sytuację na świecie. Jakiekolwiek zawirowania gospodarcze i społeczne, a te waluty natychmiast zyskują. Szczególnym przypadkiem jest w tej grupie korona norweska, waluta bogatego kraju, który ma kolosalne zabezpieczenia w postaci naturalnych złóż ropy.